بیانیه هیئت مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران

تلویزیون صنعت ایران گزارش می دهد:

بیانیه هیئت مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران
شرایط حاکم بر صنعت فولاد کشور، نتیجه عملکرد قبلی و دیدگاه اشتباه شماست، آقای دکتر

انجمن نوردکاران فولادی ایران : به علت انتشار مصاحبه جناب آقای دکتر سبحانی در دهه فجر ، ترجیح دادیم پاسخ را به بعد از دهه فجر انقلاب اسلامی منتشر نماییم .
جناب آقای دکتر سبحانی رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران یا بهتر بگوییم انجمن شمش فولادی طی نشست خبری و در مصاحبه با رسانه ها در دفاع از صادرات مواد خام ( شمش فولادی خام ) مواردی را عنوان نمودند که از ایشان با تحصیلات عالیه در خارج از کشور و مدیریت در شرکت های بزرگ فولادی و … ، مشاوره در طرح ها و پروژه های مختلف و سالها ریاست بر انجمن تولیدکنندگان شمش فولادی ، جای تعجب دارد.

لذا ضمن اطمینان از عدم پذیرش استدلالات ایشان در دفاع از خام فروشی ، توسط کارشناسان و فعالان صنعت فولاد کشور ، برای تنویر شهروندان نا آشنا با صنعت فولاد ، مواردی را عرض می نماییم.
1- عدم توازن در زنجیره تولید فولاد از سنگ آهن ، کنسانتره، گندله ، آهن اسفنجی ، شمش فولادی ، تختال و محصولات نوردی طویل و عریض، گناه مردم و تولیدکنندگان پایین دست صنعت نیست ، بلکه نتیجه عدم سیاستگذاری صحیح و سوء مدیریت افرادی چون جنابعالی در طول سنوات گذشته است.
2-تشویق به صادرات مواد خام ( شمش فولادی ) صرفا با استناد به تفاوت قیمت صادراتی شمش با محصولات نوردی با ارقام اشتباه اعلامی جنابعالی استدلالی نامبارک می باشد چرا که با استفاده از منطق جنابعالی صادرات سنگ آهن ، برق و یا گاز ، ارزش افزوده بیشتری از صادرات شمش نصیب کشور خواهد نمود و تولید فولاد نیز با منطق جنابعالی ، توجیه اقتصادی ندارد.
3-تفاوت قیمت صادراتی شمش با محصولات نوردی ناشی از خام فروشی شمش به کشورهای دور و نزدیک با توجیحات جنابعالی و ایجاد کارخانجات نورد در کشور های مقصد صادراتی ایران و وضع تعرفه بر واردات محصولات نوردی از ایران است. آقای دکتر واقعاً از خود نپرسید که چرا کشور های خارجی برغم تحریم های ظالمانه بر کشورمان که حتی دارو را بر هم میهنان شریف مان دریغ می کنند، برای شمش فولادی ایران، فرش قرمز پهن کرده اند؟. آیا فلان کشور که به گفته شما شمش را 505 دلار می خرد و میلگرد را 460 دلار از نوردکار ایرانی نمی خرد، سواد و شعور اقتصادی ندارد ؟
4-آقای دکتر، با تحصیلات و تجربه جنابعالی ، چگونه هیچ توجهی به ده ها هزار کارگران شاغل در صنعت نورد بصورت مستقیم و صد ها هزار شاغل در بخش های مرتبط با آن ننموداید؟ پیشنهاد جنابعالی، صادرات مواد خام برای راحتی ، خدمت به بیگانگان و فروش ثروت آیندگان قبول ، با خیل شاغلان صنعت چه کنیم؟
5- جناب آقای دکتر، با اجرای پیشنهاد جنابعالی ، بزودی صنعت نورد محصولات فولادی کشور نابود خواهد شد و چندی بعد از آن مانند گذشته باید برای تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی مجددا شاهد واردات محصولات فولادی توسط دلالان شویم.
6-بخش قابل توجهی از کارخانجات نورد کشور عضو انجمنی می باشند که جنابعالی ریاست آن را بر عهده دارید و سالانه حق عضویت پرداخت نموده و می نماید و احتمالا حقوق دریافتی جنابعالی از همین حق عضویت باید باشد، پس چرا نه تنها هیچ پیگیری و توجهی به مشکلات و معضلات صنعت نورد نمی نماید، بلکه تا می توانید در تلاش برای نابودی این صنعت هستید.؟ یکی از مشکلات این صنعت زیان می باشد. مارجین مورد عمل برای این صنعت 11 درصد است، در صورتیکه هزینه تولید حداقل 19 درصد. تا کنون چند بار برای اصلاح این موضوع نامه نوشتید ؟ چند بار مصاحبه کردید؟ چند بار جلسه تشکیل دادید؟
7-آقای دکتر، ملت شریف ایران، منابع خدادادی خود را در خدمت اشتغال و رونق و شکوفایی ایران سر افراز می خواهد. ایرانی شایسته این است که فولاد خود را حداقل به قیمت جهانی در دسترس داشته باشد و از بکار گیری روش های مختلف مدیریت عرضه شمش چون عرضه شمش بنام شمش خاص و آلیاژی ، برای صدور مجوز صادرات بیش از 2.500.000 تن شمش خام و سایر ترفند ها برای تداوم خام فروشی به خارج و گرانی فروشی در داخل بیزار است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا