اهمیت تامین شمش فولادی صنایع نورد کشور در ماه های پایانی سال

تلویزیون صنعت ایران گزارش می دهد:

به گزارش تلویزیون صنعت ایران و به نقل از روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی؛ ابطال معاملات نسیه بورس کالای ایران توسط بورس کالا و وزارت صمت به دنبال افزایش لجام گسیخته قیمت و تفاوت غیر قابل باور قیمت نقدی و قیمت نسیه شمش فولادی بسیار بجا و سنجیده بوده و شایسته قدردانی است. در معاملات شمش فولادی دوم بهمن ماه به صورت نسیه، با نرخ موثر بهره سالیانه %108 تا 122% بود که عامل این شرایط عدم عرضه کافی شمش بصورت نسیه بوده.

انتظار می رود مسئولین محترم وزارت صمت و بورس کالای ایران تمهیدات لازم جهت مدیریت شرایط نابسامان و غیر عادلانه برخی از کالاهای عرضه شده در بورس کالای ایران بیاندیشند.

صنعتگرانی که شمش فولادی را به عنوان ماده اولیه کارخانجات خود، از طریق بورس کالای ایران خریداری می نمایند نگرانند که بجای رفع مشکل تامین شمش فولادی به مقدار کافی و با قیمت مناسب،ازاین پس عرضه نسیه شمش توسط فروشندگان محترم یا وزارت صمت متوقف گردد. در ماه های پایانی سال که اوج نیاز به نقدینگی برای پرداخت حقوق و عیدی کارکنان، مطالبات بانکی و مطالبات تامین کنندکان کالا و خدمات، تامین مواد اولیه، (شمش فولادی) سه ماه بهمن، اسفند و فروردین ماه فشار مضاعفی بر تولید کنندگان وارد می نماید.

جلوگیری از فروش نسیه شمش در بورس کالا، تیر خلاصی بر پیکره صنایع پائین دست زنجیره فولاد خواهد بود.با توجه به اتخاذ سیاست های انقباضی و عدم پرداخت تسهیلات توسط نظام بانکی، تنها روزنه امید تولیدکنندگان استفاده از اعتبار اسنادی برای خرید شمش فولادی می باشد. در صورت عرضه شمش فولادی به مقدار بیشتر و کافی، بصورت نسیه، در قبال اعتبار اسنادی قطعاً شاهد افزایش قیمت غیر عادی در بورس کالا نخواهیم بود.

عامل اصلی افزایش قیمت شمش در روز دوم بهمن ماه، عرضه 5000 تن شمش در مقابل تقاضای 20.950 تن یا عرضه 20.000 تن در مقابل تقاضای 52.500 تن بوده و در صورت تناسب عرضه با تقاضا این شرایط تکرار نخواهد شد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا