انجمن نوردکاران فولادی ایران: تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگاران در راه است

تلویزیون صنعت ایران گزارش می دهد:

نامه سرگشاده انجمن نوردکاران فولادی ایران به وزارت صمت: تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگاران در راه است.

وزارت صمت طی ابلاغیه‌ای به صنایع پایین دستی فولاد الزام کرده است تا صادرکنندگان محصولات نوردی به ایفای تعهدات ارزی تنها با عرضه ارز به نرخ نیما اقدام کنند و مقرر شده تا از ابتدای سال آینده( کمتر از 20 روز کاری دیگر ) اجرایی شود. این در حالی است که فعالان و صادرکنندگان این صنعت معتقدند این موضوع به تعطیلی کارخانجات نورد و بیکاری گسترده نیروی کار در این صنعت می‌انجامد.

متن نامه اعتراضی انجمن نوردکاران فولادی ایران را بخوانید:

” سال مهار تورم ؛ رشد تولید “

جناب آقای دکتر علی آبادی                                                                                      

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

موضوع : هشدار تعطیلی کارخانجات صنعت نورد کشور و ایجاد بحران اجتماعی و اقتصادی

با سلام

احتراماً،  ضمن تشکر از اعطای فرصتی برای بیان مشکلات صنعت نورد محصولات فولادی به استحضار می رساند متاسفانه به اصرار آن وزارت خانه محترم موضوع الزام صادرکنندگان محصولات نوردی به ایفای تعهدات ارزی تنها با عرضه ارز به نرخ نیما، صورتجلسه شده و از ابتدای سال آینده ( کمتر از 20 روز کاری دیگر ) ، اجرایی می گردد. ضمنا”، در گزارش ارایه شده به حضرت عالی در حضور جناب آقای دکتر لطفی زاده مشاور عالی وزارت ، جناب آقای محتشمی پور معاون محترم معادن و فرآوری مواد و جناب آقای امیری مدیر کل دفتر امور صنایع معدنی، تصدیق فرمودید که صادرات محصولات نوردی با ارز سنا ، هر کیلوگرم 60.755 ریال برای نوردکار زیان در پی دارد و همچنین قیمت شمش فولادی بعنوان ماده اولیه صنعت نورد به قیمت آزاد و فراتر از قیمت آزاد در بورس کالای ایران معامله می شود، به نحوی که در صورت خرید شمش از بورس کالا و صادرات آن با ارز سنا، صادرکننده هر کیلوگرم 26.810 ریال، زیان خواهد دید. از سوی دیگر ظرفیت صنعت نورد و مقدار تولید محصولات طویل بیش از نیاز کشور بوده و در صورت ایجاد موانع برای صادرات محصولات نوردی ، نه تنها صادرات متوقف و ارزی حاصل نخواهد شد، بلکه صنعت نورد نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.

با توجه به نابودی صنعت نورد و بیکار شدن کارگران زحمتکش این صنعت، در صورت اجرایی شدن این صورتجلسه غیر کارشناسی، مدیریت و کارگران زحمت کش این صنعت از بیم تعطیلی کارخانجات و بیکار شدن خواستار تجمع در روز سه شنبه هفته آینده در مقابل نهاد محترم ریاست جمهوری و در

روز چهارشنبه در مقابل دفتر مقام معظم رهبری برای دادخواهی می باشند که این اقدام زیبنده صنعت فولاد و کشور نمی باشد لذا عاجزانه تقاضا دارد مقرر فرمایید نسبت به اصلاح صورتجلسه فوق الذکر و تداوم امکان تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان محصولات نوردی مطابق روش جاری اقدام گردد.  

                                                                                             با تشکر

هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران

 

منبع
روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا